Zaměřili se přitom nejen na současný stav, ale především na to, jakým směrem by si přáli, aby se Evropa v této oblasti vyvíjela do budoucna. Výsledky své práce si studenti spolu se svými „zahraničními kolegy" vyměňovali prostřednictvím internetového diskusního fóra.
Slavnostním vyvrcholením celého týdne byl pátek 10. 10. 2008, kdy od 12 hod. v prostorách Gymnázia Na Vítězné pláni proběhla simulace voleb do Evropského parlamentu v roce 2020. Studenti v rolích zástupců tří politických stran (Strana lidu, Strana Pravé ruky a Evropská strana ) představila svá volební prohlášení týkající se stále aktuálního tématu Migrace a integrace a usilovala o přízeň voličů v podobě svých spolužáků. Svůj příspěvek do parlamentní debaty nabídli také studenti zastupující neziskový sektor a tisk. (viz tiskové prohlášení studentů Agáty Zápotilové a Petra Pokrupy na internetových stránkách Gymnázia http://www.gvp.cz/intranet/art/?art=volby-do-evropskeho-parlamentu)
Pozvání na závěrečnou akci a zároveň záštitu nad celým projektem přijala poslankyně Evropského parlamentu Jana Hybášková. Spolu s ní v roli odborné poroty přijala pozvání „specialistka na politologii" prof. PhDr. Vladimíra Dvořáková, CSc. z katedry politologie Fakulty mezinárodní vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze, a také ředitel Gymnázia NA vítězné pláni Ján Smatana. „Projekt Evropa očima mladých představuje pro studenty jedinečnou možnost vyzkoušet si pohled na dané téma i z jiného úhlu, než na který jsou běžně zvyklí, mohou si vyzkoušet prezentaci před velkým publikem a zároveň podložit svá prohlášení dostatečnou argumentací," doplňuje koordinátorka projektu za ČR Karolína Kuncová.
Cílem projektu „Evropa očima mladých", který financuje nadace Robert Bosch Stiftung a podporuje NEF (Network of European Foundations), je vytvoření první evropské akceschopné sítě, která by umožnila mladým lidem se setkávat a diskutovat o politických tématech v evropském kontextu, podpořit jejich zájem o Evropu a zvýšit jejich účast na demokratických procesech. Proto je projekt zaměřen na tři vybraná témata, která mají přímý vliv na evropskou budoucnost. Těmito tématy jsou: energetika a životní prostředí, migrace a integrace, rodinná politika. Jednotlivá témata budou postupně diskutována v 5 zemích EU (ČR, Slovinsko, Estonsko, Dánsko, Španělsko) a paralelně vždy také v Německu. Diskuse byly zahájeny již v dubnu tohoto roku a potrvají do listopadu 2009.