Kongres začal v Praze 4. října. Kosmonauté našli zázemí v hotelu Praha, kde proběhlo slavnostní zahájení kongresu a první pracovní jednání. Následně se přesunuli do areálu ČVUT Praha. Kosmonauti, astronauti i čínský taikonaut se zabývali propagací kosmických letů a kosmického výzkumu, využitím vědeckých poznatků z kosmických letů v praxi i otázkami zdraví. Ve středu 7. října se kosmonauté rozjeli do dalších měst České republiky, kde se setkali s učiteli, žáky a studenty základních, středních i vysokých škol, navštívili hvězdárny i průmyslové podniky. Nejvíce jich přijelo do Brna - celá dvacítka, do Ostravy dorazili čtyři kosmonauté, kteří si prohlédli provoz akciové společnosti Vítkovice a besedovali se studenty Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava, další navštívili České Budějovice, Pardubice nebo astronomický ústav v Ondřejově.
Mezi účastníky kongresu jsme objevili takové legendy, jakými jsou Alexej Leonov, první člověk, který vystoupil do otevřeného kosmického prostoru, Russell Schweickart z Apolla 9, Vance Brand z programu Sojuz-Apollo, sedminásobný astronaut Jerry Ross, astronautky Cady Coleman, Bonnie Dunbar, Pamela Melroy, otec a syn Garriotové, mezinárodní kosmonauté Miroslaw Hermaszewski z Polska, Bertalan Farkas z Maďarska, Georgi Ivanov a Alexandar Alexandrov z Bulharska, Dumitru Prunairu z Rumunska, Reinhold Ewald z Německa, Yi So-yeon z Jižní Korey, Franz Viehböck z Rakouska, Koichi Wakta z Japonska, Yang Liwei z Číny, nemohl chybět hostitel Vladimír Remek a prezident organizace ASE, kanadský astronaut Chris Hadfield. Největší počty kosmonautů a astronautů samozřejmě reprezentovaly Rusko a USA.
Alexej Leonov, který z kosmické lodi Voschod podnikl v roce 1965 první výstup do kosmu a o deset let později uskutečnil druhý let v rámci programu Sojuz - Apollo, vzpomínal na Vladimíra Remka. „Poznal jsem Voloďu ve Hvězdném městečku, když se připravoval na svůj kosmický let. Musím říct, že to byl skvělý pilot a skromný člověk. Takový mladíček. A podívejte se, jak dospěl. Dnes je poslancem Evropského parlamentu a organizuje v Praze tento kongres," smál se Leonov a dodal: „Velice dobře jsem znal i Oldřicha Pelčáka. I on byl vynikající pilot, který létal na nejmodernějších stíhačkách." Jedním dechem pak připomenul své potíže při výstupu do otevřeného kosmického prostoru. „Můj skafandr ve vzduchoprázdnu nabyl na objemu a nemohl jsem se dostat přes těsný výstupový otvor zpátky do kosmické lodi. S vypětím sil se mi to nakonec podařilo a naši inženýři museli připravit nový typ skafandrů, které se již nezvětšovaly," vyprávěl Alexej Leonov.
Na kongres do Prahy měli přijel i Valentina Tereškovová a Remkův kosmický parťák Alexej Gubarev. „Bohužel krátce před zahájením kongresu zemřel kosmonaut Pavel Popovič a oba se zřejmě chtěli zúčastnit jeho pohřbu," sdělil za pořadatele smutnou zprávu Roman Srp, viceprezident Sdružení pro dopravní telematiku. „Ano, to je pravda. U Alexeje Gubareva určitě hrál roli i jeho horší zdravotní stav," připomenul Vladimír Remek.
Ve vzduchu visela i otázka, zda se dočkáme druhého českého kosmonauta. „uvítal bych, kdyby do vesmiru letěl další Čech, například vědec. Není to ale otázka týdnů nebo měsíců, ale roků," uvedl ministra zahraničních věcí Jan kohout, který zahajoval jednání kosmonautů.
Asociace ASE byla založena v roce 1985. Jedná se o dobrovolnou organizaci kosmonautů a astronautů z celého světa. Posláním ASE je podporovat zájem nejširší veřejnosti o kosmonautiku, vědění, rozvoj lidského ducha a poznávání fyzikálních a společenských zákonitostí. Základním nástrojem naplňování uvedeného poslání ASE jsou celosvětové kongresy, které v hostitelské zemi slouží mimo jiné jako místo vzájemného setkání astronautů s předními osobnostmi, vědci, průmyslníky, učiteli, studenty i dětmi a také jako místo k diskuzi o klíčových vesmírných, vědecko-technických, celospolečenských a dalších tématech.